I cesta je cíl

Cestování po Číně: Co zařídit před cestou a během pobytu v roce 2025

Letím do Číny! říkám si a mou hlavou prolítá směsice myšlenek a pocitů. Asie, cestování po Číně, neobjevená, exotika, málo turistů, komunismus, restrikce, ztracení, neznámý jazyk, davy číňanů…

Googluju a nacházím nějaké tipy, co zařídit ještě před cestou, což obvykle nedělám a nechávám věci na pospas svému osudu. Jeden známý mě varuje, že bych se přece jen měla trochu připravit a nainstalovat si alespoň některé aplikace. Učiním tak. Nicméně i tak v Číně zjišťuju některé další věci, které by se mi hodily vědět před cestou. A jak tedy přežít v Číně jako cizinec a zvládnout všechny výzvy? Přináším vám průvodce, co zařídit před cestou, jaké aplikace stáhnout a jak se připravit na kulturní rozdíly.

Kdy je nejlepší jet do Číny a jak se vyhnout davům

Vybrala jsem si pro svou návštěvu Pekingu příhodný termín, a to oslavy nového lunárního roku v únoru. Všude bylo tolik lidí, že mi nehrozilo, že upadnu na chodníku, ve stojaté poloze mě drželi ostatní spoluchodci. 

Vy si ale termín určitě vyberete lépe a vyhnete se cestování po Číně ve dny, kdy jsou tam státní svátky a školní prázdniny. Třeba březen, duben, květen, první polovina června, září nebo říjen budou pro návštěvu Pekingu fajn.

Co zařídit před cestou do Číny: Vízum a povolení

  • Pokud letíte přes Čínu do jiné destinace a máte na letence jediný! přestup v Číně v délce do 144 hodin (6 dní), měli byste získat tranzitní víza po příletu do Číny. Většinou to tak bude (v Pekingu je dávají i při kratších přestupech např. na 10 hodin), i když to není v Číně stoprocentní (při 10-ti hodinovém přestupu v Shenzenu jsem vízum nedostala, prý už ho nedávají, když má cestujícící u přestupu do 24 hodin navazující palubní lístek – že by se jim ztráceli v Shenzenu lidi?) Výjimkou může být situace, kdy byste měli nárok na tranzitní hotel zdarma (při dostatečně dlouhém přestupu do 24 hodin ve městech, kde aerolinka hotel poskytuje), pak vám tranzitní vízum pravděpodobně udělí
  • Zastavte se v Číně raději na 24 hodin a více, budete mít větší šanci, že tranzitní vízum dostanete.
  • Je důležité, abyste už při odletu do Číny měli koupenou navazující letenku z Číny, neboť budete potřebovat důkaz opuštění Číny ve stanovené lhůtě.
  • Pro vstup do Číny vám naskenují otisky prstů, což není problém, dělá se to ve spoustě státech, ale někomu to může vadit.
  • Pokud se na vaší letence vyskytuje více přestupů či mezipřistání na území Číny, nelze o 144-ti hodinové vízum zažádat
  • Pokud cestujete na dobu delší než 144 hodin nebo pokud nemáte na toto tranzitní vízum nárok, je třeba vízum vyřídit v předstihu na ve vízovém centru v Praze-Karlíně za 2700 Kč.

Letiště v Pekingu

Letiště je to vážně velký. Přesněji největší v Číně a zároveň jedno z nejrušnějších na světě. Leží asi 30 km severovýchodně od centra města. Disponuje dvěma terminály – terminálem 2 a 3. Původní terminál 1 byl totiž po rekonstrukci zakomponován do terminálu 2. Mezi terminály jezdí podzemní automatický vlak zdarma (jezdí 24/7 v intervalu 3-5 minut).

Po příletu ještě před průchodem skrz imigrační kontrolu vyhledávám speciální přepážku s názvem Temporary Entry Permit Application, kde se vyřizují bezvízové vstupy. Takhle vypadá její název:
Beijing Travel Guide - visa

Jak už jsem zmínila, při přestupu do 24 hodin může úředník povolení k bezvízovému vstupu buď vydat nebo odmítnout vydat a vy tak budete muset strávit čas v tranzitní zóně. Pokud máte rezervaci ubytování, bezvízový vstup by vám měl být udělen. Kousek od letiště se nachází např. CITIC Hotel Beijing Airport ****, který poskytuje i bezplatný transfer na letiště.

Mám stopover na 2,5 dne a jsem nadšená z nové samolepky do pasu. Chci využít letištní WiFi zdarma bez časového omezení, ale nefunguje mi ani jedna z předem nainstalovaných VPN. Vy ale máte nainstalovanou, v Číně fungující a zapnutou VPN a k internetu se přihlásíte kódem, který získáte formou sms. Proto je potřeba při přihlašování zadat reálné telefonní číslo. Sms bez problému přijde i na zahraniční telefonní číslo.

Alternativně získáte kód u automatických kiosků rozmístěných po celém letišti, kde musíte naskenovat váš cestovní pas.
 
Letím z Vietnamu a mám s sebou dvě zavazadla. Jedno z nich nechávám v úschovně zavazadel v příletové hale, která je otevřená nonstop (update k červnu 2024). Poplatek za úschovu do 24 hodin činí 100 jüanů. Na terminálu 2 se nachází v příletové hale poblíž východu číslo 9 a v odletové hale poblíž dveří číslo 10, v terminálu 3 na východní i západní straně příletové haly.

Jak přežít v Číně jako cizinec ve veřejné dopravě

Mám s sebou nějaké jüany, které jsem si před cestou vyměnila, abych měla na cestu z letiště do města, kde si pak už vyberu z bankomatu (Bank of China má výběry zdarma pro držitele karet Revolut, použít lze karty Visa i Mastercard). Bankomaty Bank of China by však měly býi i na letišti. Pokud byste chtěli měnit hotovost, tak kurzy v letištních směnárnách nejsou příliš výhodné.

Jet můžete více dopravními prostředky:

  • taxíkem (v Pekingu funguje aplikace DiDi – pozor abyste měli nainstalovanou aplikaci pro zákazníky, ne pro řidiče). Taxikářům číhajícím u letiště nebo nádraží, a zejména těm, co se okolo vás sesypou, jakmile vyjdete ze stanice, a budou vám tvrdit, že váš autobus nejede, bych spíše nevěřila.
  • speciální linkou letištního vlaku (Airport Express Train) který jezdí k oběma terminálům a navazuje na síť běžného pekingského metra. Lístek koupíte v automatu u metra a cena jednorázové jízdenky na vlak činí 25 jüanů. Vlaky jezdí každých 10 minut od 6 do 22:30 hodin. 
  • metrem. Automaty i cedule v metru jsou i v angličtině a při zakoupení jízdenky musíte zadat počáteční i cílovou stanici. 
  • Během cesty si to pak nemůžete rozmyslet a vystoupit na jiné zastávce, v cílové stanici totiž vracíte lístek do turniketu. Ceny jízdného se pohybují kolem 3 jüanů. 
V metru se na vás bude tlačit spousta lidí. Při nastupování a vystupování nečekejte, že vám někdo udělá místo při cestě ke dveřím, musíte bojovat. Ten, co se ke dveřím protlačí rychleji, vyhrává a nastoupí/vystoupí.
Beijing Travel Guide - metro
Kontroly při vstupu do metra

Doporučuju pro klid duše stáhnout ještě aplikaci MetroMan Beijing (kterou je možné používat i offline, existuje i Metroman Shanghai) nebo alespoň mapu metra. Připravte se na to, že při každém vstupu do metra vcházíte přes bezpečnostní rámy jako na letišti.

  • K oběma terminálům zajíždějí také speciální letištní autobusové linky do několika destinací v rámci Pekingu. Jízdné se pohybuje mezi 20 a 30 jüany podle ujeté vzdálenosti a lístky si (směrem od letiště) můžete zakoupit ve stánku před nástupem do autobusu. Pokud budete jezdit městským autobusem, mějte u sebe vždy 2 jüany, které vhodíte do kasičky přímo v autobuse.

Kde najít ubytování pro cizince v Číně

Pokud poletíte s Air China nebo China Eastern a máte layover do 24 hodin, máte s největší pravděpodobností nárok na tranzitní hotel zdarma. Hotely si aktivujete v čínských verzích aplikací aerolinek. Že to zní složitě? Ale vůbec ne! Připravila jsem pro vás podrobný návod, jak hotel booknout.

Já zůstávám déle a mám na dnešní noc booklé ubytování ve městě. Jedu na zastávku Dongzhimen a tam přestupuju na vnitřní okružní linku metra. Mým dnešním cílem je dostat se do Beijing Yue Xuan Courtyard Hostelu (No.1, Dongsi Ertiao 东城区东四二条1号), který se nachází na stanici metra Dongsi (东四). Vycházím východem B a ocitám se na malém náměstí. Přejdu na hlavní ulici, zahnu doprava a po několika desítkách metrů nacházím uličku s názvem 东四二条 a odbočuji tam. Jsem v tradiční čínské zástavbě, mezi hutongy, které představují úzké uličky s domy kolem nádvoří, zbudované z cihel nebo kamení. 

Projdu okolo veřejných toalet, které tu jsou v každé ulici (většina domácností tu totiž nemá záchod). Pokud tu na veřejné záchody půjdete, připravte se na to, že si další návštěvníci mohou nechat otevřené dveře, na to, že někdy jsou dveře a zdi kabinek tak nízké, že si se svým sousedem pohodlně povykládáte, a na to, že někdy kabinky žádné dveře ani zdi nemají. Toaleťák si vezměte vlastní… 

Na konci zahnu doleva. Po chvilce vidím malé červené dveře se dvěma červenými lucernami. Hostel je v malé uličce naproti DONG SI SAN TIAO č. 61 (东四三条61号). Toto budiž návod pro ty, kdo si vyberou tento hostel. 

Doporučuji vybírat ubytování na www.booking.com nebo na www.hostelworld.com, u jiných portálů si ověřte, zda-li může hotel ubytovávat cizí turisty. K ubytování cizinců totiž potřebují čínské hotely zvláštní povolení a ne všechny ho mají, většina turistů v Číně jsou Číňané. Jako cizinec budete v Číně spíše výjimkou.

Aplikace, které mít nainstalované při cestování po Číně

Kromě slavné Great Wall of China tu mají i Great Firewall of China, tedy velkou internetovou zeď, která blokuje přístup k nepřátelským službám jako jsou Facebook, Google a mnoho dalších západních webů.

Mám nainstalované dvě VPN. “Alespoň jedna z nich musí fungovat”, říkám si, ale jen marně se přes ně zkouším napojit na wifi. Obě (Express VPN, AVG VPN) už v Pekingu nefungují. Kvůli zpřísňující se regulaci služeb VPN umožňujících obcházení internetové cenzury hrají provozovatelé VPN s čínskými orgány hru na kočku a na myš a neustále musí měnit adresy a lokality. Např. Firma ExpressVPN provozuje pod různými adresami informační web, odkud lze stáhnout nové verze aplikace a zjistit ideální lokality pro připojení. Ale to tou dobou nevím.

Později se dozvídám, že Thunder VPN (appleandroid), kterou si nainstalujete jako appku na mobilu, zprovoznit ještě lze, a povede se mi to i z Číny (červen 2024). Po instalaci ji zapínejte ze složky nastavení -> VPN, obejdete tak nutnost sledování reklam pro získání žetonů pro provoz VPN. 

Opravdu si jich nainstalujte raději několik. Bez VPN byste neměli kvůli cenzuře přístup nejen na vaše oblíbené sociální sítě (messenger, whatsapp, fb, ig atd) ale i na google. Bez VPN mi nefungovala dokonce ani aplikace aerolinky Air China. Je příjemné být chvili offline, ale není to příjemné, když potřebujete něco nutně vygooglovat a nemáte jak. Z vyhledávačů by mohl fungovat bez VPN např. bing.

Další výzvou je najít kvalitní wifi, většinou tomu tak bude pouze na ubytováních. WiFi na veřejných místech (restaurace, kavárny apod.) totiž nestojí za nic.

Pro cestování po Číně si určitě stáhněte offline mapy.cz a maps.me – oblast Pekingu. Z čínských map pak můžu doporučit Gaode 高德地 图 nebo Baidu 百度地图. Budou se vám hodit. Na ulici se sice můžete zeptat na cestu, ale nečekejte, že vám někdo bude rozumět. S angličtinou v Číně totiž moc nepochodíte. 

Pomůže vám ale google translate s čínštinou staženou pro offline účely. Mít alespoň jednu mobilní aplikaci, která vám umožní překládat vaši řeč do čínštiny a vyfocené věty z čínštiny do češtiny bez připojení k internetu, je v Číně nutnost k přežití. Například u meziměstských autobusů nenajdete žádná čísla, pouze názvy destinací v čínských znacích. Stejně tak na informačních tabulích na vlakových nádražích zpravidla nenajdete latinku.

Při komunikaci s místňákama můžete kromě offline překladače používat i gestikulaci, ale bacha, abyste neudělali nějaký renonc. Například, když chcete ukázat číslo dva prsty, nezvedejte palec a ukazováček, protože to pro Číňany znamená osm. Místo toho použijte ukazováček a prostředníček ve tvaru “V

Taky se připravte na to, že jako cizinci budete často středem pozornosti a budete často jediným Evropanem široko daleko. Počítejte s tím, že číňané i jejich kultura jsou zkrátka trochu jiné, než na co jsme zvyklí. V metru může být pěkná tlačenice a při stolování uvidíte spolujedícím až do krku, jak budou mlaskat. 

U společného stolování najdete na stole vždy rýži a kolem ní mnoho dalších talířků s různými pokrmy, ze kterých si každý může vybrat, co ho zaujme. Každý jí z malé mističky, do které si jídlo přidává. V Číně se běžně jí hůlkami, ale v mnoha restauracích jsou k dispozici i lžíce. Buďte opatrní, abyste nezapíchli hůlky kolmo do rýže, jelikož to symbolizuje smrt. Pokud cestujete sami a nemáte společnost, zkuste najít místa, kde se podávají samostatná jídla jako smažené nudle, rýže s masem nebo zeleninou, nebo třeba čínské plněné knedlíčky. V Číně vodu z kohoutku nepijte.

Beijing Travel Guide - chinese food
Pekingská kachna

Jak si v Číně zařídit eSIM kartu nebo místní SIM

Koupení simky v Číně je pro cizince trochu složitější než v jiných zemích. K nákupu SIM karty je potřeba registrace s pasem. K tomu si vás vyfotí a někdy i pořídí otisky prstů. Menší obchody ale často neumí pracovat se zahraničními doklady, takže je nejlepší zamířit do větší prodejny China Mobile nebo China Unicom na letišti, v nákupních centrech nebo velkých městech.

China Unicom je obecně doporučována pro zahraniční telefony, protože její 4G síť je s nimi kompatibilní. China Mobile má širší pokrytí, ale používá unikátní 3G síť, která není kompatibilní s většinou zahraničních telefonů. Mimo velká města tak můžou být uživatelé omezeni na pomalejší 2G.

Plány místních operátorů nejsou drahé, China Unicom například nabízí balíčky s 10GB dat a volnými minutami za cca 69 RMB měsíčně, zatímco China Mobile má podobné balíčky za 88 RMB. Další data lze přikoupit.

Pro větší flexibilitu můžete pořídit eSIMku (Airalo, eSIM.net..) před příjezdem do Číny. Datové balíčky je možné aktivovat ihned po příjezdu, což zjednodušuje proces a eliminuje nutnost návštěvy prodejny v Číně a umožní přístup k aplikacím a stránkám jako Google a Facebook bez nutnosti VPN.

Airalo eSIMka je datová, bez telefonního čísla, takže budete používat aplikace jako WhatsApp, Viber nebo čínský WeChat pro hovory, což by ale nemělo výrazně omezovat komunikaci.

Pokud se náhodou před návštěvou Číny vyskytnete v Hong Kongu a koupíte si simku tam (např. u China Mobile HK), můžete ji pak používat i v Číně a to v roamingovém režimu. Po aktivaci datového roamingu máte přístup k webům jako Google a Facebook bez nutnosti VPN.

Když jste online

V Číně funguje spousta aktivit přes WeChat. Je to appka nejen na psaní zpráv, rezervaci vstupů, ale i na placení všeho možného (služba WeChat Pay). Hotovost už skoro nikdo nepoužívá, v Číně se platí kromě WeChat Pay ještě pomocí Alipay. Obě appky doručuju nainstalovat a zprovoznit ještě před cestou do Číny, stejně jako všechny ostatní aplikace.

Chcete-li si vytvořit běžný WeChat účet, musíte být schváleni někým, kdo již má účet WeChat déle než 30 dní. Stáhněte si WeChat, vytvořte si účet a pak kontaktujte někoho, kdo ho již má, aby vám účet potvrdil (Android a Apple).

Turistické památky v Číně a jak se na ně připravit

Beijing Travel Guide - Forbidden City
číňanky na náměstí Nebeského klidu

Vstupenky do Zakázaného města, mauzolea a ostatních památek si musíte zarezervovat předem přes Wechat. Např. konkrétně do Zakázaného Města je to prostřednictvím mini programu WeChat s názvem ‘故宫博物院’ pomocí vašeho cestovního pasu. Na náměstí pak prostřednictvím mini programu 天安门广场 in 小程序. 

Poptávka po vstupenkách do Zakázaného města a mazolea je poměrně vysoká, doporučuji si vstupenky rezervovat včas. Vstupenky do Zakázaného města se začínají prodávat 7 dní předem ve 20:00 a jsou velmi rychle vyprodané. Do mauzolea snad 9 dní předem. Já samozřejmě rezervaci nemám žádnou a tak si procházím jen náměstí, vyfotím si pár číňanů a pár číňanů se na oplátku vyfotí se mnou

Jdu zpátky na hostel, zaplatím ubytování (lze kartou) a podivím se nad myšlenkou, jak se bez internetu dostanu do mého dnešního ubytování, které mám zarezervované u čínské zdi, tedy několik hodin vlakem nebo autobusem od Pekingu. 

V recepci vidím týpka, který má sbaleno a hostel také opouští.

“Ahoj, kam míříš?” zeptám se ho. 

“K Čínský zdi.”

“Fakt? Taky tam jedu. A do kterýho ubytování se chystáš?”

“Do The Great Wall Box House.”

“Super, můžu jet s tebou?”

Nevím jestli má ze mě radost nebo ne, každopádně poděkuji vesmíru za vyslanou pomoc a připojuji se k němu. Alespoň budeme v nesnázích dva. Je to američan z Kalifornie a každou zimu nepracuje a cestuje. Kupuje v metru lístky, ale mluví zvláštním přízvukem, pomyslím si. Když promluví po chvilce na dalšího číňana, zaposlouchám se do hovoru a zjišťuji, že té řeči nerozumím. “No ne, on mluví čínsky!” Tak to jsem to vážně vyhrála. Několik let totiž bydlel v Šanghaji a učil tam angličtinu.

Přesouváme se metrem na vlakové nádraží Beijing Bei, tedy Peking sever a z něj pokračujeme vlakem do Gubeikou. Lístek kupuju na nádraží, ale jistější by určitě bylo si ho koupit předem online. Z Gubeikou pak můžete pokračovat buď pěšky nebo taxíkem. Bereme taxík a za cca 5 minut jsme u ubytka. Tak rychle jsem to nečekali.

Jsou i bližší části zdi, kam se dá zajet z letiště a z města, jako třeba Mutianyu, můžou být ale víc turističtější.

Druhý den žhavím offline mapy.cz a jdeme nejbližší cestou ke zdi. Vylezeme na kopeček a za chvilku už nacházíme jakési rozvaliny. Aha, tak takhle vypadá skutečná zeď, která nebyla opravována. V minulosti navíc oblast Gubeikou sloužívala jako bitevní pole pro více než 130 válek vedených mezi čínskými královskými rodinami a loupeživými mongolskými kmeny. Pokračujeme a zeď se zmohutňuje a je stále větší a větší. Po asi hodině chůze po zdi a procházení zvětralými strážními věžemi narážíme na kontrolora vstupenek. Už jsme moc blízko turistické oblasti. Platíme tedy vstupné 25 jüanů na osobu a pokračujeme dál. 

Naší další zastávkou je Gubei, skanzen s vodními kanály a opravený kus zdi v Simatai, abychom měli porovnání s neopraveným kusem zdi, který jsme viděli. Kombinovaná vstupenka do skanzenu a na zeď stojí 170 jüanů. Ve skanzenu mě nejvíc zaujmou číňané jezdící na saních tažených plyšovými husky psi a další na jiných saních, odpíchujíce se od ledu hůlkami.

Navečer jedu posledním vlakem z Gubeikou do Pekingu a v noci odlétám směr Mnichov. Tuhle zpáteční letenku s Air China z Německa přes Shenzhen do Hanoje a z Hanoje přes Peking zpátky jsem pořídila asi za necelých 11.000 Kč. Nekupte to, že jo.

A pokud i vy zvažujete, zda si udělat zastávku v Číně či nikoli, pak rozhodně jeďte. Není to sice nejvíc jednoduchá cesta, ale i z toho důvodu bude vaše cesta zážitek, na který jen tak nezapomenete.  A pokud jste si přečetli tohoto podrobného průvodce a nainstalovali doporučené appky, pak jste ready! 

Great Wall of China Beijing Travel Guide

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru