Provincie Newfoundland a Labrador sice není v hledáčku cestovatelů do Kanady na prvním místě, ale má rozhodně co nabídnout. Můžete se těšit na jedinečnou přírodu, kulturu, zážitky či dobré jídlo.
Jak se dostat na Newfoundland
Jak už to tak bývá, letět sem se dá pohodlně z Prahy za vyšší cenu nebo nepohodlně odjinud za cenu nižší.
Vybírám samozřejmě tu druhou možnost a letím ze Stuttgartu, do jehož okolí jedeme s přítelem na výlet. Ve Stuttgartu má ale Ryanair 4 hodiny zpoždění a mě začíná lehce tlačit čas. Po dosednutí v Manchesteru je mi jasné, že další letadlo, tentokrát do Dublinu, nemohu stihnout.
Nicméně nevzdávám se a běžím vyzvednou batoh. Čas neúprosně letí a já si při čekání u pásu na batoh všimnu, že na hodinách je… o hodinu méně! Tak tenhle časový posun, na který jsem úplně zapomněla, mi vážně vytrhl trn z paty.
Z Manchestru doletím už poklidně do Dublinu a tam zalehnu na letišti do dětského koutku. V noci se mi však někdo vloupá do hradu. Proboha, nemají už děti náhodou dávno spát? Ranním Westjetem pokračuji už na Newfoundland, do hlavního města St. John’s, cesta trvá ani ne 5 hodin.
Historie Newfoundlandu a kulturní zajímavosti
St. John’s (pozor, nepleťte si s městem Saint John, které se nachází v provincii Nový Brunšvik) je hlavní město kanadské provincie Newfoundland [čti Ňůfnlent] a Labrador, která sestává z ostrova Newfoundland a severovýchodní části poloostrova Labrador. Tahle provincie má rozlohu 405 202 km² a patří pod Kanadu teprve od roku 1949, neboť Británie měla zájem na držení této kdysi významné rybářské oblasti. Dnes však rybářský průmysl vystřídalo spíše dolování minerálů.
Provincii Newfoundland a Labrador obývá pouze něco málo přes půl milionu obyvatel a většina žije na ostrově Newfoundland. Několik procent, většinou domorodých obyvatel, pak obývá drsnější Labrador.
Na Newfoundlandu uslyšíte trochu odlišnou angličtinu, která je ovlivněna početným přistěhováním rybářů irského původu v minulosti. Jo, je to sakra těžký jim rozumět, cítím se skoro jak když poprvé slyším kiwi english.
Časový posun vůči Praze má Newfoundland v rámci své vlastní časové zóny minus 4 a půl hodiny. Celkově tu najdete něco okolo stovky parků, rekreačních areálů a kempů, z nichž nejatraktivnějším je Národní Park Gros Morne.

Původními obyvateli Newfoundlandu byli lidé kmene Beothuk. Po přistěhování prvních evropanů mezi těmito dvěma různými světy docházelo k boji o přírodní zdroje, zejména o soby karibu, ryby a tuleně. Lidé Beothuk byli nuceni se stáhnout do vnitrozemí a přišli tak o značnou část své obživy. Spolu s infekčními chorobami od evropských osadníků, tuberkulózou a boji s osadníky to bohužel vedlo k jejich vyhlazení.
První evropané na Newfoundlandu, kteří začali osidlovat pobřeží a zakládat zde rybářské osady, byli irského původu. Proto je jejich angličtina odlišná a podobá se irskému akcentu. Osady nebyly původně propojeny cestami a byly dostupné pouze z vody. Donedávna byla také osada Trout River, kterou můžete navštívit v NP Gros Morne, přístupná pouze od moře a elektřina sem byla zavedena teprve před několika desetiletími. Nyní už je však, tak jako většina ostatních osad, napojena cestami na Trans Canada Highway č.1, kterou jsem měla to potěšení projet celou.
Místňáci se nazývají Newfies (čti ňůfís) a na jejich konto můžete u ostatních kanaďanů slyšet spoustu vtipů. Velké množství obyvatel pracovalo v ropném průmyslu, během krize jich však spousta o práci přišlo.
Máte doma Labradora?
Psí plemena Newfoundland a Labrador pocházejí právě odtud a tito psi byli původně používáni jako pracovní psi pro rybáře (Labrador Retriever proto, že vyzvedávali rybářské sítě z Labradorského moře).

Praktické tipy na cestování po Newfoundlandu
Doprava na Newfoundlandu
Na Newfoundlandu je velice výhodné mít své vlastní vozidlo, neboť veřejná doprava tu moc nefrčí. To platí i v rámci celé provincie. Pokud auto nemáte a o koupi nepřemýšlíte, zvažte jeho půjčení. Je to sice dražší, ale zase uvidíte víc přírodních krás téhle zapomenuté části Kanady. A jestli nemáte na půjčení a/nebo kromě přírodních krás vás zajímá i poznávání místních obyvatel, zkuste autostop (neboli hitchhiking).
Autostop na Newfoundlandu
A abych nekázala vodu a přitom pila víno, stoupla jsem si na okraj Saint John’s a začala poprvé ve svém životě sama stopovat. Hodil mě sem táta od rodiny, u které jsem týden dobrovolničila, načež mi říká:
“Simono, stopovalo se dřív, když jsem byl mladý, tak před 25 lety. Ale teď, teď už nikdo nestopuje. Nikdo Ti nezastaví.”
“Dobře, tak já to aspoň zkusím.”
“Jak chceš, ale nejspíš Tě tu večer zase vyzvednu” řekl, popřál mi štěstí, a odjel.
Zvedám tedy palec a cedulku s nápisem WEST a adrenalinu mám tolik, že bych ho mohla rozdávat. Po chvilce zastavuje auto, kouknu na řidiče, “asi cajk”, řeknu si a nastoupím.
Na tuhle cedulku s nápisem WEST poté dojedu za několik měsíců až do Calgary a pak po zimě i na Vancouver Island.
Lidé na Newfoundlandu jsou milí a jsou pro tuhle svoji vlastnost známí po celé Kanadě. Člověka většinou nenechají u silnice stát moc dlouho a jejich pohostinnost je těžké odmítat. Někam se stopem dostat může sice trvat o něco déle, ale zase je to o dost zábavnější než koukat na ubíhající krajiny z okna autobusu.


Ubytování na Newfoundlandu
Pokud sháníte nějaké nízkonákladové ubytování, tak máte možnost spát:
- ve volné přírodě (tuhle možnost jsem volila nejčastěji, protože cena za noc jak v kempu, tak v hostelu se pohybuje mezi 20 a 30 dolary, což není úplně nejlevnější),
- v kempu (viz článek Jak na kempování v Kanadě),
- u někoho doma (např. couchsurfing, bewelcome, apod.),
- v hostelu (v některých hostelech, např. ve Skerwink hostelu, je možné i pracovat několik hodin denně výměnou za ubytování),
- a dalších ubytovacích zařízeních (např. přes booking.com nebo airbnb).
Funguje tu i vyhlášená síť hostelů HI HOSTELS a pokud si pořídíte HI kartu, tak dostanete slevu třeba i na dopravu.
V případě shánění dlouhodobého podnájmu je situace vcelku příznivá. Doporučuju koukat na stránky:
Zde najdete krom ubytovacích možností a nabídky práce i již zmíněné nabídky spolujízd, místní bazarový prodej a vůbec nabídku všeho možného.
Práce a dobrovolničení na Newfoundlandu
A co když se vám tu líbí tak, že tu chcete zůstat a pracovat?
Sehnat (dobrou) práci v St. John’s může být jak rychlý, tak pomalý proces a záleží přitom na více faktorech, z nichž hlavním je samozřejmě štěstí. Pokud se chcete naučit něco nového a zároveň pomoct druhým, doporučuju se zaregistrovat na některé z dobrovolnických portálů (např. workaway, helpX, wwoof). Seznámíte se s místními a poznáte zemi z jejich úhlu pohledu. Za mě můžu doporučit portál workaway.info, využila jsem ho v Kanadě mnohokrát.

Tradice Newfoundlandu a místní jídlo: Fish and Chips
Nemohu zde nezmínit moji nejoblíbenější věc a tou je jídlo. Populárním chodem je tu Fish and Chips, obalenou rybou je nejčastěji treska a hranolky s octem (pokud není uvedeno jinak, tak rybou je pravděpodobně treska). Tresky jsou populární a pochází z rybářské oblasti Grand Banks, díky které má Newfoundland dlouhou tradici v rybářském průmyslu.

Oblíbenou tradicí ostrova je tzv. Screech In, která sestává z vypití nechvalně známého newfoundlandského rumu Screech a políbení tresky. Odměnou za absolvování tohoto rituálu je titul čestného Newfoundlanďana.

Pokud budete mít chuť na drink, doporučuju si v St. John’s zajít do Christian’s Baru na George Street, nejrušnější ulici města anebo do místního pivovaru Quidi Vidi, kde vaří pivo z vody čerpané z ledovce. Newfoundlandská folková hudba je vyhlášená, tak se zastavte v jednom z barů a vychutnejte si ji u sklenky něčeho dobrého. Začátkem srpna se tu koná také Newfoundland and Labrador Folk festival. Na přelomu července a srpna pak George Street Festival.

Víte o tom, že z pobřeží Newfoundlandu je možné zahlídnout břeh francouzského území? Je jím nikoliv území samotné Francie, ale území St-Pierre a Miquelon, které patří pod správu Francie. Toto území přinášelo Francii možnost lovit poblíž Grand Banks, dříve hojné rybářské oblasti pro lov tresek, v dnešní době však již téměř vyčerpané. Do St-Pierre se dostanete trajektem, který je pouze pro pasažéry a stojí necelou stovku dolarů za zpáteční cestu, z newfoundlandského městečka Fortune (saintpierreferry.ca). Pokud máte chuť na něco francouzského (třeba víno), vezměte eura a zajeďte na návštěvu tohohle vzdáleného kousku Francie.
Nejlepší místa k návštěvě při cestování po Newfoundlandu
1. Město St. John´s a jeho památky
Většina návštěvníků ostrova zamíří do hlavního města St. John’s, známého díky svým barevným uličkám. Jistě vás zaujme malý počet lidí v ulicích tohoto příjemného města a tak tomu bude nejspíš i v ostatních částech ostrova. A to i přesto, že v St. John’s a jeho blízkého okolí bydlí víc než polovina obyvatel ostrova.

Doporučuji prohlídku místního muzea The Rooms připomínající svým designem budovy na skladování ryb, kde se dozvíte něco o historii ostrova nebo také dokonce něco málo o Moravských bratrech. Každou první středu v měsíci je mezi 6pm a 9pm vstup zdarma.

V přístavu se nachází památník Terryho Foxe, který zde začal v roce 1980 svůj Maraton naděje s cílem získat finanční prostředky na výzkum léčby rakoviny. Závod měl původně končit ve Victorii, BC na druhém konci Trans Canada Highway. Bohužel byl Terry kousek od Thunder Bay v Ontariu donucen běh přerušit, neboť se rakovina objevila také v jeho plicích.

2. Signal Hill a East Coast Trail: Nejlepší túry
Mezi místní zajímavosti patří v St. John’s nepochybně kopec Signal Hill či nejvýchodnější bod severní Ameriky Cape Spear, který se nachází na treku East Coast Trail, táhnoucím se po pobřeží z Portugal Cove přes St. John’s až do Cappahayden v délce přes 300 km a spojující okolo třiceti osad. Pokud nechcete jít celou štreku, doporučuju alespoň 3,7 km dlouhý úsek od Cape Spear do bývalé rybářské osady Blackhead.

Protože je na East Coast Trailu pouze velmi výjimečně pěkné počasí, nezapomeňte si s sebou sbalit teplé oblečení i na léto. Newfoundland dokáže svým počasím pěkně překvapit. Průměrná teplota v době mé návštěvy byla okolo 10°C (v červenci).
3. Pozorování keporkaků a papuchalků v Bay Bulls
Od června do srpna je nejlepší čas na pozorování místní fauny a jedna z nejvhodnějších je prý zátoka Bay Bulls. Witless Bay Ecological Reserve se pyšní největší populací keporkaků na světě, vícero druhy plejtváků a je možné tu spatřit také největší kolonií papuchalků ve východní Kanadě (od půlky června do půlky července).
4. Paleontologická lokalita Mistaken Point
Na jih od St. John’s u mysu Race se nachází jedna z nejslavnějších paleontologických lokalit světa – Mistaken Point. 565 milionů let staré mořské podloží s fosilními nálezy známými jako ediakarská fauna. Mistaken Point získal své jméno proto, že si ho námořníci v mlhavém počasí pletli s nedalekým mysem Race a vydávali se tak směrem na sever, očekávajíce přístav u mysu Race. V těchto místech však místo přístavu nalezli ostrá skaliska.

5. Poloostrov Bonavista: Historie a příroda
Na západ od St. John’s se nachází poloostrov Bonavista, na kterém jsou některá z nejstarších osídlení evropanů na ostrově. V roce 1497 tu přistál dobyvatel John Cabot a vyhlásil toto území za anglické. Doporučuju zde navštívit historické městečko Trinity či přístav Bonavista s historickou replikou lodě Matthew, která patřila Johnu Cabotovi. Z nedalekého majáku na mysu Bonavista můžete shlédnout kolonii papuchalků, plovoucí ledovce a velryby. Pokud návštěvu naplánujete na konec června, neváhejte 24-25. června (datum příjezdu Johna Cabota) navštívit zdejší Discovery Celebrations.
6. Národní park Gros Morne: Přírodní skvost Newfoundlandu
Na Newfoundlandu naleznete spoustu přírodních krás, ale asi největším lákadlem je Národní park Gros Morne, který je od roku 1987 součástí UNESCO. A ač je národním parkem, není tak narván turisty jako ostatní kanadské parky (zejména na západě země). Člověk si tak může docela v klidu provětrat hlavu.
Území je unikátním příkladem kontinentálního driftu, při kterém došlo k nasunutí oceánské kůry na kůru kontinentální (neboť obvykle tomu bývá naopak). Pozdější činnost ledovců vytvořila líbivou krajinu, pobřežní nížiny, alpínskou náhorní plošinu, fjordy, ledovcová údolí, strmé útesy, vodopády a mnoho původních jezer. V parku žije mnoho zvířat, včetně černých medvědů, lišek, rysů, sobů, losů, veverek a různých druhů ptáků. Je tu také možné pozorovat i velryby.



Na obrázku je konec Trout River Pond Treku, který začíná na odpočívadle ve vesničce Trout River a vede okolo 9 mil dlouhého jezera Trout River Pond, který býval kdysi mořským zálivem. Na tomhle treku nepotkáte moc ostatních turistů a navíc uvidíte plošinu Tablelands z druhé strany.
Zdejší ploché vrcholy tvoří rozsáhlou náhorní plošinu ve výšce asi 600 metrů nad mořem. Plošina je součástí zvětralinového pláště, který obvykle leží pod zemskou kůrou. Je tvořená toxickým peridotitem, tedy horninou, která je běžná pouze v zemském plášti. Díky této hornině tu také nemohou růst skoro žádné rostliny. Zde se dostala na zemský povrch kvůli dávnému střetu prakontinentů Severní Ameriky a Euroafriky a území je tak díky uspořádání polohy zdejších skalních útvarů různého stáří ideální pro studium teorie posunu zemských desek.

Za procházku stojí také nedaleký devítikilometrový Green Gardens trail, zejména pokud nemáte štěstí na pěkné počasí. Track Tablelands Trail je kratší (asi 2,5 mil), ale zato je tu víc lidí. Na druhou stranu tu můžete využít příležitosti procházky s odborníkem na geologii.
Na nejvyšší horu parku se stejným jménem Gros Morne a druhou nejvyšší horu Newfoundlandu je možné se vyškrábat během jednoho dne a spatřit prý úžasné pohledy na okolní krajinu. K tomu, aby si člověk neviděl pouze na špičky bot, je však dobré mít pěkné počasí, a to může být na Newfoundlandu docela oříškem. Na vrcholu je také kemp, kde se dá přenocovat.
Nejvhodnějším místem pro doplnění zásob v parku je Rocky Harbour. Ve vedlejším Norris Pointu se nachází The Bonne Bay Marine Station, která byla postavena na základě výskytu různých druhů mořských živočichů.

7. Western Brook Pond: Fjord a projížďky lodí
Již legendárním a nejčastěji fotografovaným místem v parku je Western Brook Pond, fjord vytvořený zařezáváním ledovce v minulosti. Jeho stěny jsou přes 600 metrů vysoké a přetéká přes ně několik vodopádů. K atrakci se dostanete spolu s dalšími turisty po cca 45 minutách chůze od Viking Trailu. Můžete si také zaplatit za projížďku lodí.
Pokud dorazíte v červnu, uvidíte kvetoucí rododendrony, přes léto je zas nejlepší čas na tůry a pozorování zvěře. V létě se tu koná Gros Morne Theatre Festival (theatrenewfoundland.com) a na podzim se tu příroda krásně vybarvuje. Ostatně jako kdekoliv jinde.
8. Vikingové v L’Anse aux Meadows: Nejstarší evropská osada v Kanadě
Na západním pobřeží, po několika hodinách jízdy z národního parku Gros Morne po silnici Viking Trail, dorazíte k UNESCO národní historické památce L’Anse aux Meadows, která se chlubí titulem nejstaršího evropského osídlení nalezeného na území Severní Ameriky. V roce 1960 zde manželé Ingstadovi nalezli několik vikingských obydlí z doby okolo roku 1000 n.l. Několik domů bylo znovu postaveno pomocí starých vikingských technik a zaměstnanci ve vikingských kostýmech vás po nich mohou provést a ukázat vám tradiční vikingské způsoby života.
9. Red Bay: UNESCO památka a historie rybolovu
V provincii se nachází ještě jedna památka UNESCO, a to národní historická památka Red Bay, která je dostupná z Newfoundlandu trajektem z přístavu St. Barbe, který vás doveze do Blanc Sablon v Quebecu, odkud to je už jen hodina jízdy autem.

Skin Boot Church, byl pořízen za peníze utržené prodejem kožených bot v 20. letech 19. století, maják a banka in the middle of nowhere.

10. Ostrov Fogo: Festivaly, příroda a ledovce
Z doslechu mohu doporučit také návštěvu ostrova Fogo, který je prý spolu s městem St. Anthony super na pozorování plujících ledovců (koukněte na stránky icebergfinder.com, ledovce putují z Grónska k Newfoundlandu 3 roky) nebo pro srpnový Brimstone Head Folk Festival, svátky místní hudby.
Tipy na mapy a průvodce
Pokud upřednostňujete papírové průvodce, vřele doporučuji průvodce od Rough Guide, který vás provede Newfoundlandem a Labrador a poskytne podrobné informace o místních atrakcích, trasách a doporučeních. Pokud preferujete digitální mapy, pak jsou skvělou volbou mapy.cz a maps.me, které nabízejí offline mapy a jsou ideální pro toulání se méně frekventovanými oblastmi. Canada Topo Maps Free je další aplikace, která nabízí podrobné topografické mapy pro milovníky turistiky.